Початок закладено ще в СРСР, але в Києві, в Україні, яка славиться відьмами і козаками-характерниками, ці процеси набули особливого значення.
Починаючи з 1970-х років, вітчизняні силові підрозділи познайомились з бойовими мистецтвами в їх історичному, правильному, автентичному вигляді. В той час, як в європейській частині Росії вивчали карате, яке самі “сенсеї” опановували по журналам і таким рідкісним відеокасетам, в Україні викладали справжні майстри. Ні, це не було масовим явищем. Але і не було рідкістю.
Не те, щоб силовиків повноцінно вчили (для їх укладу життя це й майже неможливо), але вже були контакти між майстрами і владою. Згодом це принесе свої плоди.
Вже після розпаду СРСР в Україні залишились люди, що пройшли належну бойову підготовку: диверсанти, спецпризначенці. Ще й тепер можна зустріти “Парусників”, “Вымпел”, та навіть тих, кого й зараз називати не треба.
До цього часу вже досить багато людей пройшли хороший вишкіл в бойових мистецтвах, багато чого зрозуміли і опанували. А де бойові мистецтва - там і містика.
І от, коли настав лютий 2022 р., багато з цих людей вирішили не відсиджуватись, а зайняти активну життєву позицію, і запропонували свою допомогу армії.
Оскільки майстри національних бойових мистецтв і так здебільшого мали бойовий досвід і були знайомі із українськими спецслужбами ще з часів СРСР, то розпочати спецкурси для військових не становило проблем.
Фізична підготовка, бойові мистецтва, конвоювання, володіння ножем - це тільки мала кількість курсів, що розпочали майстри.
Їх учні, що вже досягли серйозного рівня, теж розпочали (а дехто продовжив) заняття з групами спецпризначенців. Національна гвардія, ССО - з їх допомогою долучились до традиційних бойових мистецтв.
Але ви ж розумієте, що традиційного в цих заняттях вже було не так вже й багато: завдання складалось в тому, щоб якомога швидше і якомога ефективніше надати знання, що можуть бути корисні саме на цій війні.
Повернулись до занять й почали передавати знання й люди, що були спецпризначенцями в СРСР.
Досвід, який був набутий в бойових зіткненнях з американцями на островах Тихого океану, прислужився для зіткнень з росіянами.
Люди, що колись приймали участь у “Чеській весні”, не дивлячись на вік, теж змогли стати в пригоді.
Неймовірно, як їм вдалося зберегти форму. За 30 років після служби, один з цих людей зумів перестрибнули автомобіль, що мало на нього не наїхав. В руках він тримав дві важкенькі сумки.
Інший хлопець, через 40 років після служби, вже маючи “пивний животик”, спокійно і без зусиль вкладав на лопатки треновану молодь.
Представники національних традицій теж долучились до роботи.
До прикладу, один з цих хлопців вивчав медицину, вивчав психологію.
Маючи не аби який досвід в японських бойових мистецтвах та системах оздоровлення, він вже не один рік намагається відродити суто українські бойові та психотехніки. І це вдається досить вдало.
Настільки вдало, що він став розробником навчальних програм для Сил спеціальних операцій ЗСУ ще в період першої російської навали. А у 2022 році знову повернувся у стрій, і бойовими мистецтвами не обмежився.
І це тільки кілька прикладів, яких навіть не десятки, а набагато більше. І всі ці люди професійно продовжили працювати на перемогу України.